Haber

Azerbaycan, insan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Ermenistan aleyhine AİHM’ye başvurdu

Azerbaycan hükümeti, kurtarılan topraklarda Azerbaycanlılara yönelik ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle Ermenistan aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mayıs-Ağustos 2022’de Ermenistan’ın başkenti AİHM’den önce yüzlerce evin ve diğer yaşam alanlarının kasten ve kasıtlı olarak yıkıldığına dair bir dizi delilin AİHM’ye sunulduğu belirtildi. Laçin ve çevredeki 2 köy boşaltıldı.

Açıklamada, Ermenistan hükümetinin söz konusu bölgeleri kontrol altında tuttuğu dönemde bu büyük yıkımı önlemek için gelişigüzel herhangi bir adım atmadığına dikkat çekildi.

Ermeni makamlarının “yakıp kavurma politikası” içinde aktif olarak yer aldığının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ermenistan hükümeti Laçin yolunda sistematik insan hakları ihlalleri gerçekleştirdi. Yeni elde edilen kanıtlar, Ermeni ordusunun 10 Kasım 2020 tarihli üçlü deklarasyona göre boşaltılması gereken bölgelere mayın döşediğini ve mayın yerleştirmeye devam ettiğini gösteriyor. Buna Laçin yolu üzerinden Azerbaycan’a getirilen mayınlar da dahildir.Ermenistan’ın ‘yakılmış toprak politikası’ kapsamında evlerin yıkılması ve sivillerin evlerine kasıtlı olarak patlayıcı yerleştirilmesi, yerlerinden edilmiş göçmenlerin geri dönüşü 30 yıl önce Ermenistan’ın yasa dışı işgali sonucunda engelleme.

Ermenistan hükümetinin yaptığı, Azerbaycanlıların özel ve aile yaşamı, hareket özgürlüğü, mülkiyetin barışçıl kullanımı hakkının ihlalidir. Azerbaycan, ağır insan hakları ihlali nedeniyle oluşan zararın tazminini, bölgenin eski haline getirilmesini, onarım ve diğer masrafları talep ediyor.

Açıklamada, Azerbaycan’ın Ermenistan hükümetini uluslararası insan haklarının kalıcı ve kasıtlı ihlali nedeniyle yargılama çabalarına devam edeceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu