Ekonomi

Brent Petrol Yükseliyor

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 86,52 dolardan işlem görüyor.

Dünü 86,21 dolar seviyesinden tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09:43’teki prestijle kapanışa göre yüzde 0,36 artarak 86,52 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 82,91 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların yükselişinde dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’den gelen ekonomik veriler ve dolardaki değer kaybı etkili oldu.

Çin’in faiz indirimi kararı, ülke ekonomisinin büyüme ivmesinde toparlanabileceğine dair beklentileri güçlendirerek petrol fiyatlarını destekledi. Çin, bazı finans kuruluşlarına verdiği finansal kredileri 15 baz puan azalttı. Ülkede petrol talebi yaz aylarında yüksek seyrediyor. Temmuz ayında ülkenin rafineri üretimi geçen yıla göre yüzde 17,4 arttı.

Bölgenin ikinci büyük ekonomisi olan Japonya’da Nisan-Haziran döneminde ekonominin beklenenden hızlı büyüdüğünü gösteren veriler de fiyatları destekledi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında zayıflaması, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için dolar cinsinden petrolü daha ucuz hale getiriyor. Bu, artan alımlara ve daha yüksek fiyatlara yol açar. ABD dolar endeksi, kapanış tarihi 09:43’e göre yüzde 0,11 düşüşle 102 bin 945 oldu.

Teknik olarak Brent petrolde 86.56-86.61 dolar aralığının direnç, 86.22-86.12 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu