Ekonomi

Cumhuriyetin 100. yılına özel 5 liralık hatıra parası yarın tedavüle çıkacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında basılan “5 Türk lirası” hatıra parası yarın tedavüle çıkacak.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Bakanlığın onayıyla Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla 5 Türk lirası hatıra parası bastırdı.

Yarın tedavüle çıkacak “5 Türk lirası” hatıra paraları, yalnızca bir kez 100 milyon adet basıldı.

100’üncü yıl temalı “5 Türk Lirası” hatıra parasının iç kısmında “Türkiye Asrı” logosu kullanıldı. Logonun üstünde “5” ibaresi, altında ise “Türk lirası” ibaresi yer alıyor. Dış halkadaki sekiz köşeli “Selçuklu yıldızı” motifi ve bu motifin dış bordürlerinin tekrarı kullanılarak derinlik eklenmiştir.

“?” Dış halkada Selçuklu yıldızının soluna sembol, sağ tarafına ise güvenlik unsuru olarak “TC” sembolü yerleştirildi. Altta “2023” yayın tarihi vardı. Hilal ve yıldız, dış halka ile göbeğin kesişim noktasına yerleştirildi. Madeni paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetreydi.

Açıklamada, “Genel Müdürlüğümüz özel günler anısına bastığı hatıra paralarının tanıtımını özel günlerden bir gün önce gerçekleştirmektedir.” şarkı sözleri de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu