Ekonomi

İsviçre Ulusal Bankası, Credit Suisse’in mali krizine 185 milyar dolar ile müdahale etti

Ciddi ekonomik sonuçları önlemek amacıyla İsviçre Ulusal Bankası (SNB), Credit Suisse’in mali krizine müdahale ederek benzeri görülmemiş 168 milyar İsviçre frangı (185 milyar dolar) acil likidite sağladı. Duyuru, SNB Başkanı Thomas Jordan tarafından ‘SNB ve Gözlemciler’ etkinliğinde yapıldı.

ELA+ programı aracılığıyla aktarılan acil durum fonu, endişeli müşterilerden gelen önemli çıkışlar ve Credit Suisse’in UBS tarafından satın alınması nedeniyle gerekliydi. Fonları garanti altına almak için SNB, iflas işlemlerinde klasik ipotek garantisi yerine imtiyazlı hakları kullandı ve böylece Credit Suisse’in mali yükümlülüklerini yerine getirmesine ve küresel mali istikrara yönelik riskleri azaltmasına olanak tanıdı.

Ürdün, bankaların krizlere karşı yeterli teminata sahip olmasının önemine vurgu yaparak, devlet destekli kamu likidite desteği fikrini önerdi. Ayrıca, kriz sırasında yaşanan müşteri mevduat çıkışlarının hızlı hızı ve hacmi ışığında likidite düzenlemelerinin gözden geçirilmesini de önerdi.

Bu müdahaleye rağmen Ürdün bankanın sınırlamalarını kabul etti ve ELA+’nın SNB için sıradan bir araç haline gelmemesi gerektiği konusunda uyardı. Bu deneyimden değerli dersler çıkarıldığının altını çizdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

mazgirt-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu