Haber

Rusya Savunma Bakanlığı: “Rus birlikleri Herson’dan tamamen çekildi”

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Herson kentinden büsbütün çekildiği duyuruldu. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Herson’un hala Rusya topraklarının bir parçası olduğunu ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Herson kentinden tamamen çekildiği bildirildi. Rus birliklerin Dnipyer Nehri’nin sol kanadına geçtiği belirtilerek, “Dinyeper’in sağ yakasında mühimmat ve silah bırakılmadı. Rus askerlerinin tamamı Dinyeper’in sol kıyısına geçti, önceden belirlenen pozisyonlara yerleştirildi. Rus birliklerinin silah, teçhizat ve malzeme kaybı yoktur” sözleri kullanıldı.

Rus ordusunun tahliyesi sırasında Ukrayna tarafından 5 defa hücum gerçekleştirildiği aktarılan açıklamada, “Düşman gece boyunca sivil ve Rus birliklerin tahliyesini engellemeye çalıştı. Gece boyunca Dnipyer Nehri tahliye noktaları, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Amerikan HIMARS çok namlulu roketatar sistemiyle 5 kez vuruldu. Rus hava savunma sistemleri 28 roket düşürdü. 5 roketin yönü elektronik harp sistemleri ile değiştirildi. Son 2 günde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ilerleyişi 5 kilometreyi geçmedi” denildi.

Peskov: “Herson hala Rusya’nın parçası”

Rus ordusunun Herson kentinden çekilerek Dnipyer Nehri’nin sol yakasına mevzilenmesinin ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan da açıklama geldi. Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya’da referandumlar yapılarak bu bölgelerin Rusya tarafından ilhak edildiğini hatırlatan ve bunun Rusya anayasası ile resmiyet kazandığını söyleyen Peskov, Herson’un hala Rusya topraklarının bir modülü olduğunu tabir etti. Peskov, “Herson, Rusya Federasyonu’nun parçası. Bu statü yasalar ile belirlenmiş ve sabitlenmiş durumda. Bunda bir değişiklik yok ve olması mümkün değil” dedi.

Peskov, “Ukrayna’daki özel askeri operasyon amacına ulaşana kadar devam edecek veya müzakere yolunda başarılı olunursa sona erebilir. Bu da mümkün. Ancak barış görüşmeleri Kiev rejiminin pozisyonu nedeniyle imkansız” sözlerini kullandı.

Herson, Ukrayna’nın Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgeleriyle birlikte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzasıyla 30 Eylül’de ilhak edilmişti. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu