İş

Facebook’a “ayrımcılık” davası! “Tamirci için neden bir erkek işçi istedin?”

Facebook’un ana şirketi Meta, iş ilanlarında kullanıcıları kategorize eden bir algoritma kullandığı iddiasıyla dava edildi.

Facebook için yapılan tezler, kâr amacı gütmeyen Global Witness kuruluşu tarafından yürütülen araştırmaya dayanmaktadır.

İŞ İLANLARI GERİ YÜKLENDİ

Facebook’un Ad Manager platformundan alınan verilere göre, rapor örneğin şunu belirtiyor: Tamirci pozisyonları için yapılan iş ilanları çoğunlukla erkek kullanıcılara gösterilirken, okul öncesi öğretmenleri için yapılan ilanlar çoğunlukla kadın kullanıcılara gösterilir.kullanıcılara gösterilir.

ELON MUSK, “AYRIMCILIK” SÖYLEDİKLERİ SÖYLENTİLERİNE TEPKİ VERDİ!

Twitter’da Elon Musk’ın ‘Kadın nedir?’ Belgeselinin aldığı kararla sert darbe alan LGBT lobisi, şimdi de Facebook’a “ayrımcılık” adı altında dava açtı.

“Bunu her ebeveyn izlemeli”

Elon Musk, 2 Haziran’da yayınlanan ‘Kadın nedir?’ adlı belgeselden alıntı yaparak, “Bunu her ebeveyn izlemeli” dedi ve içeriğe erişim sorunları üzerindeki tüm sansürü kaldırdı.

Global Witness, LGBT üyelerinin çoğunun bulunduğu Fransa ve Hollanda’da Meta ve Facebook’a karşı şikayette bulundu. Örgüt, kurumları kendilerine göre şüpheli gördükleri “insan hakları ihlallerini” incelemeye çağırdı.

Meta’nın ayrımcı iş ilanı algoritmasına uymadığı tespit edilirse, şirket para cezaları, yaptırımlar veya işinde daha fazla değişiklik yapması için baskı ile karşı karşıya kalabilir.

FACEBOOK SEÇİM SONUCUNU DA DEĞİŞTİRDİ

Cambridge Analytica, 2016 ABD Başkanlık Seçimlerinde Donald Trump’a karşı “siyasi tavsiye” Veren firmalardan biri olarak bilinir. Şirketin eski bir çalışanının itiraf etmesi üzerine büyük bir skandal ortaya çıktı.

Duruma göre Cambridge Analytica, Facebook’tan topladığı bilgileri seçim sonucunu etkilemek için kullandı.

Facebook, Cambridge Analytica’nın, kullanıcılarının 50 milyon kullanıcısının bilgilerini siyasi manipülasyon amacıyla kullandığının ortaya çıkmasının ardından #deletefacebook kampanyası, kullanıcıları Facebook’u silmeye davet ederken, yatırımcılar da skandala tepkisiz kalmadı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu